Fikret Orman: Bir yıl değil, her yıl Beşiktaş
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş Dergisi’nin Ocak sayısı için çok özel bir röportaj gerçekleştirdi.
Bu haberi paylaş
İşte Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın o röportajı:

Okuldaki derslerinizin stresini, Beşiktaş maçlarına giderek atıyordunuz. Süleyman (Seba) amcanın ardından koşmak, Baba Hakkı’yı öz babanızın arabasında gezdirmek nasıl bir duygudur? Eski günleri, çocukluğunuzu nasıl hatırlıyorsunuz? 

Ben Beşiktaş’la doğdum, büyüdüm. Ailemin, özellikle geçmişte Beşiktaş yönetiminde görev yapan rahmetli babamın bunda payı büyüktür. Hem ne kadar şanslıyım ama, böyle bir camianın içine doğmakla birlikte, bu camianın önde gelen efsane isimlerini daha çocuk yaşımdayken tanıma, ellerini öpme şerefine nail oldum. Çocukluğumdan itibaren kendilerini tanımaktan büyük övünç ve gurur duyduğum iki isim Baba Hakkı ve Süleyman Seba’nın tıpkı bütün Beşiktaş Camiası için olduğu gibi benim için de çok özel bir yeri var. Bu isimlerin varlığı ve Beşiktaşlılık kültürüne kattıkları, bana ve bütün camiaya bugün yol gösteriyor.

Gerek Türkiye’de gerekse de Amerika’da gördüğünüz eğitimler ile sıkı bir öğrenim aşamasından geçtiniz. Bugün de BJK Kabataş Vakfı ile önemli bir vizyonu, asgari stat dek önemli bir konuyu, “okullaşma” projesini niyet olarak masaya yatırdınız. Hangi noktadayız, Beşiktaş ve Kabataş kurumlarının birlikteliği ne manâ taşımaktadır? 

Uzun bir süreçti. Her iki kurum; ayrıca BJK ayrıca Kabataş, Beşiktaş semtinin biri sporda, diğeri eğitimde yüz yıllık bir geleneğin temsilcileri ve iç içe geçmiş iki değeridir. Bakıyorsunuz Şeref Bey okulun öğretmeni, kulübümüze en uzun vakit başkanlık yapmış biri... Onursal Başkanımız olan Süleyman Seba ve Ziya Kozanoğlu başkanımız, onlarca yöneticimiz, sporcumuz, çalışanımız Kabataşlı ve tüzüğümüz ile de zaten iç içe olduğumuz bir kurum Kabataş Camiası. Bizim de en manâlı hedeflerimizden biri, anaokulundan üniversiteye okullaşmayı sağlayacak bir projeyi hayata geçirmekti. Bu konuda çekinmeden bu denli doğal ilişkimizin geliştiği ve ülkemizin en misal eğitim camiasını stratejik ortak seçtik. Her iki camianın son derece eşit temsili ve şiddet birliği ile hayata geçen bir vakıfla adımlarımızı somutlaştırdık. 

Bu maddesel hedefinizde nasıl bir yol hatırası çizildi?

Millet yararına vakıf statüsünü kazanır kazanmaz üniversiteleşmenin başlangıcını projelendireceğiz. Bu aşamada birincil hedefimiz 2018 Eylül’ünde BJK Kabataş Vakfı Asıl-Ilk ve Ortaokulu’nun açılışını planlamaktayız. Ilk aşamada İstanbul, sonrasında Ankara ve İzmir’de belirtilen bir planda yayılacak BJK Kabataş Vakfı Okulları’nı hayata geçireceğiz.

BJK Kabataş Vakfı Okulları’nın nihai hedefi nedir?

Ülkemizin karşılıklı değerleri ile yetişmiş, iyi bir eğitim geleneği ile geleceğe hazırlanacak çocuklarının en güzide eğitim kurumlarını hayata geçireceğiz. Global Beşiktaş gibi bir dünya hedefi koyuyorsak bu konudaki en değerli sermayemiz, eğitimli ve kurumlarımıza sahip çıkacak nesillerin yetişmesine olanak sağlamaktır. Anaokulundan üniversiteye BJK Kabataş Vakfı Okulları’nın hayata geçmesinin üçüncü yılında kurumlarımıza yakışacak nitelikte bir üniversiteyi de hayata kazandırmak hedefindeyiz. Daha önce de ifade ettiğim gibi, eğitimi yalnızca bir tabela veya açılması için gevşemiş bir kurum olarak görmüyoruz. 21. yüzyılda en kıymetli sermayenin insan sermayesi olduğunun farkındayız. Amacımız bir eğitim geleneği ile bu insan sermayesini yaratmak. Bu sermayenin ülkemiz ve kulübümüzün gelecek teminatı olduğunu gören bir anlayıştayız.

Fikret Başkan tam bir “profesyonel” gibi futbol ile meslek yaşamını tamamen ayırabilmekte midir?

Başkan olduğum günden itibaren benim tüm hayatım Beşiktaş oldu. Dolayısıyla Beşiktaş ve iş hayatı diye bir ayrımım yok bundan böyle. 7/24 Beşiktaş var.

Çok hoş gülüyorsunuz. Beşiktaş dışındaki sırrınız nedir? Fazla bir insansınız, apaçık. Ama kendinizi hayata karşısında motive etmek için kulüp dıştan neler yaparsınız?

Kişilik olarak pozitiften beslenen bir insanım. Olaylara pozitif ve yapıcı yaklaşmaya çalışırım. Bu pozitiflik de etrafıma yansıyorsa ne mutlu bana! Beşiktaş dışarıya beni en mutlu eden şey tabii ama ailem, kızlarım. Onlarla vakit devretmek, bir arada edinmek beni ayrıca mutlu ediyor keza motive ediyor. 

Türkiye ve dünyada Beşiktaş deyince akan sular duruyor. Tevazuya gerek değil, bunda en büyük pay sahiplerinden biri de sizsiniz. Başkanlığa birincil adım attığınız zamanlarda vizyonunuz vardı lakin bugünleri, Beşiktaş’ın yapacağı bu atılımları bu noktaya dek öngörebilmiş miydiniz?

her zaman içimdeki Beşiktaşlılık aşkı ve duruşuyla hareket etmeye çaba ediyorum. Başkanlığa adaylığımı koyduğumda da motivasyonum buydu. Göreve geldiğimiz ilk günlerde şiddet günler geçirdik. Eksiklerimiz vardı, paramızdan fazla umutsuzluk vardı. Fakat hepsine göğüs gerdik, inandık. Acilen ülkemizin ve şayet de dünyanın en iyi stadında maça çıkıyor, şampiyonluklara koşuyor ve fedakâr taraftarlarımızı tribünde mutlu edebildiğimizi hissediyoruz. Beşiktaş Camiası’nın büyük desteği, idare kurulumuzun çalışkanlığı ve taraftarlarımızın gösterdiği sevgi ve yardım ile zorlukların üstesinden varmak için yılmadan gece-gündüz çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.

Futbol takımımız, iki sezon defalarca şampiyon oldu, üçüncü yıldızını taktı. Filmi başa sararsak, sadece başarı için değil, arkadaşlık ortamı için de her futbolcunun ulaşmak için can attığı bu takım nasıl oluşturuldu ve bunun devamını sağlamanın sırrı neydi? 

Biz transfer yaparken baktığımız kriterlerden biri de, aldığımız oyuncuların karakteri. Bizim ailemize, Beşiktaş’a uygun karakterde, duruşta ve düzen sağlayabilecek oyuncular alıyoruz. Bu da takımdaki ahengin, aile ortamının huzurun devamlılığı için fazla kayda değer. Bizim tüm futbolcularımız için tesislerimiz evleri gibidir. Biz de bu devamlılığı sağlayabilmek için ailemize kattığımız her yeni futbolcunun bu aileye düzen sağlayacak nitelikte olmasına özen gösteriyoruz.

Futbol takımımız, Şampiyonlar Ligi’nde birçok prensip imza attı. Beşiktaş taraftarları hiç stres olmadan şayet de en gizli maçlarını Şampiyonlar Ligi’nde izledi. “Ne olursa olsun yeneriz”, “Yersek atarız da” şeklinde bir inanç laf konusu taraftarlarda... Şampiyonlar Ligi serüvenimizi genel olarak bu manzara açısıyla değerlendirebilir misiniz?

Şampiyonlar Ligi’nde geçtiğimiz sene da üst tura çıkmanın eşiğinden döndük ve UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek finale kadar ilerledik. Bu sezon da keza oynadığımız futbol ayrıca taraftarımızın desteği tüm dünyada ses getirdi, takdir topladı ve Şampiyonlar Ligi’nde gruptan lider olarak çıktık. Beşiktaş Camiası Avrupa’da başarıyı hak ediyor. Stat olarak, ekip olarak, teknik yöneticilik olarak taraftarlarımızı mutlu edecek bir düzeyde isek, bugünler her gün yolumuza yeni başarılı bir adımla devam edebildiğimiz içindir. Tabii fakat Avrupa’da da zirveyi istiyoruz. Bu yolda da çalışmaya ve her gün yepyeni bir adım atmaya devam edeceğiz. 

Sizin ve Şenol Güneş’in kansere çare bulduğunuzla ilgili caps’ler yapıldı. Bu caps’leri, esprili paylaşımları peşine düşüp takip ediyor musunuz? 

Evet, görüyorum. Kızlarım, arkadaşlarım gönderiyorlar bana. Ben de herkes gibi gülüp eğleniyorum onları görünce.

Global bir görüntü açısıyla dünya kulübü olma yolunda kayda değer adımlar atılıyor. Bu adımlarla ilgili taraftarlarımıza birazcık bilgi verir misiniz? 

Beşiktaş’ı global bir marka haline getirme hedefimiz doğrultusunda bu yıl fazla önemli bir adım attık ve Çin’e gittik. Globalleşme projemize Çin’de başlangıç verdik ve bu noktadan da çabuk devam ediyoruz. Tüm dünyadan yüz milyon taraftara sahip olmak istiyoruz. Uzakdoğu pazarında attığımız bu adımların hedefimiz doğrultusunda önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Çin’in yanı sıra, plan doğrultusunda farklı Uzakdoğu, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’e ziyaretlerimiz olacak. Şimdiden 2018 yılında yapacağımız ziyaretlerimizi, iletişim ve pazarlama faaliyetlerimizi planlıyoruz.  

Beşiktaş Sompo Japan Ufuk Sarıca’dan daha sonra bir ivme yakaladı. Geçen sezon kaçan şampiyonluktan daha sonra bu sezon hedefi ne olarak görüyorsunuz? 

Ufuk hoca geldiği günden beri fazla başarılı işler yapıyor takımımızda. Kendisine de takımımıza da güvenim bütün. Bu sezon da gidiyorlar. İnşallah daha da hoş işler yapacaklar. Bu sezon basketbolda da büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Lütfen basketbol takımımıza sahip çıkalım ve maçlara artan bir şekilde yardım verelim. Güzel bir salonumuz var ve tüm Beşiktaşlılar’a sesleniyorum; Ufuk Sarıca ve takımına sahip çıkalım.

Basketbolda passolig olacak mı? 

Basketbolda da passolig sisteminin olması için zorunlu adımları attık. Basketbolda taraftar desteği fazla manâlı. Biz geçen sezon aldığımız cezadan nedeniyle seyircisiz maç oynadık. Ben inanıyorum oysa o maçlarımız seyircili olsaydı kazanabilirdikArtık basketbolda da futbolda olduğu gibi bir çizgiye geleceğiz ve orada da passolig uygulamasına geçeceğiz.

Son olarak yeni yıl dileklerinizi alabilir miyiz?

Beşiktaşımız için huzursuz ve kuvvet günleri geride bıraktık. Yaşadığımız her günden olumlu sonuçları çıkardık. Önümüzdeki yıl da daha enerjik, daha umutlu bir şekilde Beşiktaşımız’a hizmet etmeye devam edeceğiz. Gururla, efendilikle, vefayla, gece-gündüz demeden çalışacak ve kulübümüzü dünya standartlarına taşıyacağız. 2018 yılının; ülkem için rahat ve barış batmış olmasını, Beşiktaşlılar’ın birlikteliğinden doğacak büyük zaferlerin şahidi olmasını, bütün camiamıza afiyet, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum. Bir sene yok, her yıl Beşiktaş!
Diğer Fubol Haberleri